CEVİZLİ SUCUK (KÖME) NEDİR?

Osmanlı mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan Cevizli Sucuk (Köme); Aynı zamanda şıralı sucuk, pekmezli sucuk, şeker sucuğu, üzüm sucuğu, orcik ya da köme olarak da adlandırılır. günümüzde genellikle Gümüşhane ve çevresinde üretimi yapılan bir çeşit tatlı gıda maddesidir. Cevizlerin mevsimine göre yaş veya kurutulmuş olarak kullanılan ve yöresine göre dut, süt, un ve pekmez gibi maddelerle harmanlanarak daha sonra güneşte kurutularak üretilen bir çeşit tatlıdır.

 

CEVİZLİ SUCUK HANİ YÖREYE AİT?

Yıllardır akıllarda Cevizli sucuk (köme) hangi yöreye ait? Cevizli sucuk nerenin ? Gibi sorular dolaşıp durmaktadır. Cevizli sucuk Gümüşhane yöresine ait bir tatlı türüdür. Bunun yanı sıra Tokat, Elazığ, Artvin , Kahramanmaraş, gibi illerde yoğun bir şekilde üretilmektedir ve tüketilmektedir.

 

CEVİZLİ SUCUK TARİFİ NASIL YAPILIR?

Milyonlarca insan cevizli sucuk nasıl yapılır, cevizli sucuk yapımı diye hep araştırmış durmuştur.. Bu sebepten dolayı sizlere hemen cevizli sucuğun yapımını anlatacağım;

Malzemeler;

3 su bardağı pekmez

4 su bardağı su

Yarım kilo ceviz içi

Yarım su bardağı nişasta

Yarım su bardağı un

Yarım su bardağı şeker

Yorgan ipliği

İnce bir iğne

CEVİZLİ SUCUK (KÖME) NASIL YAPILIR?

Cevizleri ince bir iğneye geçirdiğiniz yorgan ipliğine dizin. Cevizleri ince ipe dizerken parçalanmamalarını önlemek için ince bir iğne kullanmanın yanı sıra, cevizleri bir gece önceden suda bekletebilirsiniz. Dilediğiniz uzunluktaki iplere dizdiğiniz cevizleri kenara alın. Daha sonra pekmezli karışımı yapmaya başlayın.

Pekmez ve suyu bir tencerenin içine alıp karıştırın ve ocağın altını açın. Pekmezli su karışımından bir su bardağı kadar alın ve derin bir karıştırma kabının içine aktarın. Karıştırma kabının içine un ve nişastayı ilave edip iyice çırpın. Un veya nişastanın topak topak kalmamasına özen gösterin.

Tencerede kaynayan pekmez ile su karışımının içine pekmez ekledikten sonra, kaptaki unlu nişastalı karışımı yavaş yavaş tencerenin içine ilave edin. Tenceredeki karışım pasta kreması kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Tencere kaynamaya başlayınca altını kapatın.

Yorgan ipliğine dizdiğiniz cevizleri tencerenin içine batırıp, çıkarın. Tamamen karışıma bulanmış cevizli ipleri uygun bir yere asın. Bu aşamada ipleri asmak için bir dolap içi askıdan faydalanabilirsiniz. Cevizleri astığınız yerin altına pekmezli karışımın damlaması ihtimaline karşı bir tepsi koymayı veya yağlı kağıt sermeyi unutmayın.

Cevizli ipleri iki gün kadar beklettikten sonra streç filme sarın. Bu haliyle yaklaşık üç dört aya kadar muhafaza edebilir veya hemen tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

CEVİZLİ SUCUK (KÖME) FAYDALARI;

İnsanlar bir ürünü almadan ya da tüketmeye başlamadan önce o ürün hakkında en çok merak ettikleri veya araştırma ihtiyacı duyduğu şey ürünün faydaları, yararları olmuştur. Cevizli sucukta ise insanlar en çok cevizli sucuk neye yarar, cevizli sucuğun faydaları, cevizli sucuğun yararları nelerdir olmuştur. Cevizli sucuğun yararları şu şekildedir;

Özellikle kış aylarında sıcaklık, güç ve enerji vermesi sebebiyle mevsimsel hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gerektiği önerilir.

Kansızlığı giderir; Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve lif içeriği açısından zengin olduğu için kansızlığın giderilmesi ve demir eksikliği için önerilir.

Hafızayı güçlendirir; İçerdiği ceviz sayesinde beyin sağlığına iyi gelirken hafızanın güçlenmesini de desteklemektedir.

Bağışıklık sistemi güçlendirir; Bol miktarda protein, vitamin ve mineral içermesi sebebiyle dışarıdaki mikroplara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

Kanser riskini azaltır; içeriğinde bulunan besinle sayesinde vücuda selenyum takviyesi yapmaktadır. Vücudun kendini bırakmamasını, hücrelerin yenilenmemesini ve sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlamaktadır.

 

Hemen Cevizli Sucuk Sipariş Vermek için;

-17%

Bal Reçel Pekmez

Cevizli Sucuk (Köme) 1 Kg

 249,90
-17%
 249,90

Cevizli Sucuk (Köme)” te bir düşünce

  1. Gülten diyor ki:

    Mrb annem için aldığım cevizli sucuk (köme)annemin şekeri varken bile gayet rahat yedi ve çok beğendik çok lezzetliydi.bütün herkese tavsiyemdir gayet doğal ve temiz lezzetli fiyat uygun daha ne olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir