Her mevsim tüketilen sebzelerimizden olan patates birçok ülke mutfağında olduğu gibi Türk Mutfağı için de önemli bir yer edinmiştir. Yaz kış demeden her mevsim her tür yemekte patates kullanmaktayız. Çorba, yemek, börek ara sıcak gibi birçok yemek türünde patates kullanmaktayız. Her yaşa her damağa uygun olan patates Türk Mutfağı için vazgeçilmez bir sebzedir.

Çocukların vazgeçemediği patates kızartması büyükler için salata ve yemek çeşitleri olarak sofralarda patatesin yeri hazırdır. Et yemeklerinin yanında patates kızartması veya püre olarak sıkça karşılaşmaktayız. Çocukların vazgeçemedi hamburgeri patates kızartması olmadan düşünmemiz mümkün değildir. Patates soframız bir şekilde kendine hep bir yer bulmuştur. Tüm yörelerde kullanılan patatesle lezzetli tarifler mevcuttur.

Patates Salatası İçin Gereken Malzemeler

  • 2 adet patates
  • Yarım marul veya göbek marul
  • Yarım Mor lahana
  • 2 adet salatalık
  • Yarım taze soğan

Sosu için

  • Yarım çay bardağı 2 adet limon
  • Damak tadına göre tuz ve sumak
  • Zeytinyağı

Patates Salatası Yapılışı

Patatesler küp küp kesilerek bir tencereye su koyularak kaynatılır. Bu suya tuz eklenir. Haşlanan patatesler soğuması ve süzülmesi için süzgece koyularak bir kenara alınır. Marullar yıkanarak çok ince olmayacak ve çok kalın olmayacak şekilde doğranır. Mor lahana, salatalık ve taze soğan yıkanarak aynı şekilde doğranır. Tüm malzemeler bir kaba alınır. En son bu kaba patatesler eklenir. En son olarak başka bir kapta iki adet limonun suyu sıkılır ve bu suya zeytinyağı, tuz ve sumak eklenir. Tüm malzemeler harmanlanarak servise hazırlanır.

Lezzeti tartışmasız herkesçe kanıtlanan patates salatası sofralarda bu şekilde yerini alır. Yaz aylarında ara öğünlerde veya salata olarak akşam yemeklerinde tercih edilir. Ev ziyaretlerinde misafirlere börek eşliğinde sıkça karşımıza çıkar. Çok doyurucu olan patates salatası çeşitlendirilmekte olup farklı malzemelerde eklenebilmektedir. Kuzukulağı, maydanoz ve nane gibi farklı bitkiler eklenerek daha lezzetli hale getirilebilir. Bireylerin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir